Çerez Örnek

Akademisyenlerimizin Başarıları

Prof. Dr. Alev Fatoş PARSA

Ege Üniversitesi (EÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi (GSTMF) Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa’nın yürütücülüğünü üstlendiği, GSTMF Öğretim Üyesi Dr. Elçin As’ın araştırmacı olarak yer aldığı “Bir İnteraktif Belgesel Üretim Modeli Araştırması: Efeler Yolu Örneği” isimli projenin çalışmaları devam ediyor. Proje kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte, EÜ GSTMF öğrencileri sanal gerçeklik gözlüğüyle interaktif film deneyimi yaşadı. 

Haber bağlantısı:

https://www.euegeajans.com/index.php/2024/02/23/egeden-efeler-yolu-kulturel-mirasini-genclere-aktaran-proje/

Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa ve Araştırma Görevlimiz Dr. Elçin As’ın, ülkemizde ilk örneklerinden biri olmaya aday olan interaktif belgesel proje fikirleri Ege Üniversitesi Aliye Üster Vakfı’nın bilimsel araştırma desteğinin ardından, 24. İzmir Kısa Film Festivali İzmir Film Lab yarışmasında finalist olmaya hak kazanmıştır.

-

Editörlüğünü Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa ve Dr. Öğr. Üyesi Elçin AS'ın yaptığı "Film Çözümlemeleri 2" isimli kitap Doruk Yayınları tarafından yayınlandı.

 

------------------------------------------------------------------

Doç. Dr. Cem GÜZELOĞLU

17-24 Eylül 2023 tarihlerinde Trani (Puglia) - İtalya’da 2. toplantısı gerçekleşen, Avrupa Birliği Fransa Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen Erasmus + projeleri kapsamında, Fransız kuruluş Domoliris tarafından yürütülen “Perform Handicap Digital Inclusion” (PHANDI) projesi kapsamında Fakültemiz Dekan Yardımcımısı, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyemiz Doç.Dr. Cem Güzeloğlu eğitmen ve katılımcı olarak yer almıştır. Beden, ruh ve kişisel benliğin sanat terapisi ile buluştuğu eğitimlerin oluşturduğu toplantı Fransız, İtalyan ve Türk katılımcıların etkileşimli çalışmaları ile tamamlandı.

-

 

------------------------------------------------------------------

 

Dr. Öğr. Üyesi Onur Orkan AKŞİT

İzmir Film ve Müzik Festivali desteği ile çekimleri tamamlanan, Dr. Öğr. Üyesi Onur Akşit'in yönettiği Playback isimli film uluslararası yarışmalarda 12 ödül aldı

-

Noksan (Lack) - 2019 (Yönetmen) .... 04’30’’

The King Review Festival, Official Selection. 2020.

Cefalù Film Festival, Semi-Finalist. 2019.

The Lift-Off Sessions, Official Selection. 2019.

MusicalMuto, Official Selection. 2019.

-

Umut (Hope) - 2019 (Yapımcı) …. 4’

Sylhet Film Festival Official Selection. 2020.

------------------------------------------------------------------

 

Dr. Öğr. Üyesi Eda ER ÖZDEN

Eda Er Özden, “Öz‟den Ayrılmak”, Fotoğraf, “Sanat Terapidir”, Dünya

Sanat Günü Sanal Sergisi, Ulusal sergi, 2020.

------------------------------------------------------------------

 

Dr. Öğr. Üyesi Elçin AS

 

 

    

Fakültemiz Arş. Gör. Elçin Akçora AS’ın “Hikâyeni Anlat Animasyonunu Yarat” projesi Pegasus Hava Yolları’nın Yarınlara Uçuyoruz Projesi kapsamında teknik ön elemeden ve değerlendirme kurulundan başarıyla geçerek hibe almıştır. Proje Sivil Toplum için Destek Vakfı koordinasyonunda ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) yürütücülüğünde gerçekleştirilmiştir. Proje ekibi 2019 Nisan ayında Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesine bağlı Dergili Mahallesi’nde yer alan Dergili Ortaokulu’nda öğrenciler ile birlikte Stop Motion Animasyon Film Atölyesi etkinliği gerçekleştirmişlerdir.

Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa ve Arş. Gör. Elçin Akçora As’ın editörlüğünü üstlendiği “Dijital İmgeler Evreni” başlıklı uluslararası kitap çalışması raflardaki yerini aldı.

------------------------------------------------------------------

 

 

Öğr. Gör. Dr. Damla İŞBİLEN

Damla İşbilen’in ilk kişisel sergisi Cumhuriyetin 100. Yılı Anıt Tasarımı Sergisi 5 Aralık 2023'te 50. Yıl Köşkü Sergi Salonunda gerçekleştirilmiştir.

-

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında Üniversitelerarası Kurul Sanat Dalları Eğitim Konseyi üyelerinin katılımı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından organize edilen “Sentez İzler” fiziki ve dijital sergisine Fakültemiz öğretim elemanı Öğr. Gör. Dr. Damla İşbilen eseriyle katılım sağlamıştır.

-

Ege İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü Logo Tasarımı

-

 

Uluslararası Onkolojik Aciller Kongresi Logo Tasarımı

On dört tıp fakültesi ve ulusal beş tıp derneğinin desteğiyle hazırlanan ve Beykent Üniversitesi ile Beykent Üniversitesi Hastanesi tarafından organizasyonu gerçekleştirilen “Onkolojik Aciller Kongresi” alanında ilk kongre olma özelliğini taşımaktadır.

-

 

Uluslararası Sağlık Hizmetlerinde Sürdürülebilirlik Kongresi Logo Tasarımı

-

 

T.C. Bornova İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü “Bornova’dan başlıyor İzmir’de gıda kayıplarını azaltıyoruz” tarımsal yayım projesi afiş tasarımı.

------------------------------------------------------------------

 

Öğr. Gör. Dr. Yeliz TUNA

 

“Elbirliği”,  Fotoğraf ,  Adanan Menderes Üniversitesi

“Uluslararası Kültürel Bilişim ve İletişim&Medya Çalışmaları Yaşamdan Yansımalar Karma Fotoğraf Sergisi”

(CICMS-2018) 3-4 Mayıs 2018

 

“DAYANışma”, Fotoğraf,  Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, “29 Ekim Uluslararası Çevrim İçi Karma Sergi”, 28.10.2020- 16.11.2020

“Fotoğraf, “Sanat Terapidir”, 15 Nisan Dünya Sanat Günü Sanal Sergisi, Ulusal Sergi, 15 Nisan 2020.

 

  

Çocukluk Hayali”, Fotoğraf,  Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü Ulusal Online Sergi”, II. Ulusal Karma Sergi, 08.03.2021

Her Alanda”, Fotoğraf,  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü “ Ulusal Karma Sergi, 08.03.2021

------------------------------------------------------------------

 

Öğr. Gör. Muhittin Eren SULAMACI

 

Goethe Enstitüsü tarafından düzenlenen Suyumuz: İzmir Su Günleri kapsamında K2 Sanat Galerisi'inde gerçekleşen sergiye Öğr. Gör. Muhittin Eren Sulamacı "Suyun altı-üstü, sağı-solu" isimli çalışması ile katılmıştır.

-

Öğr. Gör. Muhittn Eren Sulamacı "Ka Görsel Kültür &Sanatsal Düşünce İçin Mekân" ın davetiyle 8. Çanakkale Bienali' ne "Dolaysız Peyzaj" isimli video entelasyonun yeniden yorumu ile katılmıştır.

-

Sakıp Sabancı Müzesi davetiyle bir araya gelen 22 sanatçının fotoğraf, video, resim, heykel ve yerleştirmelerinden oluşan çağdaş sanat sergisi Dün, Bugün: İstanbul sergisinde "Dolaysız Peyzaj isimli video yerleştirmesi ile yer aldı.

Sergiyi sanal tur aracılığı ile izlemek için:

https://mekandagez.com/sanaltur-dunbugunistanbul/

-

“Bir Mahallenin Hafızası: Kale” projesinin sergisi 2 Kasım'da Bergama’da açıldı. İki bölümden oluşan serginin “Bir Mahallenin Keşfi” bölümünde katılımcılar bir duyumsama ve deneyime dayanan psikocoğrafyanın yöntemlerini kullanarak Kale Mahallesi’nde gerçekleştirdikleri yürüyüş deneyimlerini fanzin ve fotoğraf çalışmalarıyla aktardılar. Fotoğraf ve sözlü tarih çalışmalarıyla mahallenin dünü ve bugünü arasında bir hafıza köprüsü oluşturmayı hedefleyen “Bir Mahallenin Kayıtları” bölümünde ise katılımcıların üç ay boyunca çalıştıkları mahallede ürettikleri dokuz sokak monografisi ve sekiz portre hikaye sergilendi.

Sergi kataloğu ve detaylı bilgi için:

https://www.saridenizalti.com/birmahalleninhafizasikale

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ